Ubuntu 19.10 Eoan Ermine – World of Warcraft nasıl kurulur?

Merhabalar hem Linux hem oyun severler. Bu yazıda size Linux bilgisayarınızda World of Warcraft’ı nasıl yükleyip oynayabileceğinizi göstereceğim. Kullandığım Ubuntu versiyonunun 19.10 Eoan Ermine olduğunu tekrar hatırlatayım. Daha eski sürümlerde sorunlarla karşılaşma ihtimalinize karşın şimdiden uyarayım. Gelelim esas konuya, World of Warcraft’ı nasıl kuracağız?

Adım 1.1 – (Sadece NVIDIA Kullanıcıları) NVIDIA driverınızı güncelleyin

Kullanacağımız Lutris adlı programın DXVK ara yazılımı ile Windows’un DirectX API çağrılarını Vulkan çağrılarına dönüştürebilmesi için NVIDIA grafik kartınızın sürücüsünün mümkün olan en güncel sürüme getirmeniz gerekmektedir. Ekran kartınızın en son hangi NVIDIA driver versiyonunu desteklediğini aşağıda ekran görüntüsü olan bilgisayarınızdaki Software & Updates ekranında, Additional Drivers sekmesinden veya, NVIDIA’nın sitesinden öğrenebilirsiniz. Sürücünün nasıl yükleneceğini bir sonraki adımda Vulkan ile birlikte göstereceğim.

Adım 1.2 – (Sadece AMD Kullanıcıları) AMD driverınızı güncelleyin

Eğer ekran kartınız AMD ise, aşağıdaki komutları Terminal’e kopyalayın:

sudo add-apt-repository ppa:oibaf/graphics-drivers
sudo apt update
sudo apt upgrade

Bittiğinde, aşağıdaki komutu kopyalayarak Vulkan paketlerini yükleyin

apt install libvulkan1 mesa-vulkan-drivers vulkan-utils

Adım 2 – Vulkan sürücülerini yükleyin

Uygun versiyonu öğrendiysek şimdi Ubuntu için NVIDIA ve Vulkan sürücülerini yüklemeye başlayalım. İlk olarak terminale aşağıdaki komutu yazarak Ubuntu havuzundaki NVIDIA sürücülerini sisteminize ekleyin:

sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa
sudo apt upgrade

Şimdi de sürücülerinizi ve Vulkan’ı yükleyin.
Dikkat: Buradaki nvidia-graphics-drivers-396 ‘ın sonundaki 396 versiyon numarasıdır. Az önce öğrendiğiniz ekran kartınız ile uyumlu olan en yüksek versiyonu bu numara ile değiştirin.
Mesela: nvidia-graphics-drivers-440

sudo apt install nvidia-graphics-drivers-396 nvidia-settings vulkan vulkan-utils
Lutris logo

Adım 3 – Lutris nasıl yüklenir

Öncelikle bilgisayarınıza Lutris adı verilen yazılımı yüklemeniz gerekiyor. Lutris, Wine yazılımından faydalanarak Windows oyunlarını çalıştıran, sizin için birçok konfigürasyon yükünü üstlenen yani oyunları sizin yerinize oynanabilir hale getiren bir yazılımdır. Her ne kadar doğuştan Linux’da oynanabilir oyunları da çalıştırabiliyor olsa da, esasen Windows platformu için tasarlanmış oyunları oynayabilmenize olanak sağlar.

Lutris nasıl yüklenir?
Linux’da Windows oyunlarını oynamamızı inanılmaz bir şekilde kolaylaştıran bu yazılımı nasıl yükleriz? Lutris yazılımını nasıl yükleyeceğinizi bir diğer yazıda anlatmıştık.

Lutris’i başarılı bir şekilde kurduysanız, şimdi geriye World of Warcraft’ı yüklemek kaldı.

Adım 4 – World of Warcraft nasıl yüklenir

Lutris programında world of warcraft araması yapılmış bir ekran görüntüsü

Lutris’i başarılı bir şekilde kurduktan sonra, program penceresinin orta üst kısımdaki arama kutusuna World of Warcraft yazıyoruz. Sağ üstte görünen World of Warcraft retail versiyonunu seçiyoruz ve sağ panelde beliren Install’a tıklıyoruz. Bu noktada şunu da hatırlatmakta fayda var ki World of Warcraft classic ve retail versiyonlarının yüklenişinde herhangi bir fark yok. Öncelikle Blizzard Battle.net App yüklemek isteyecektir, Battle.net launcher uygulamasını yükleyip, giriş yaptıktan sonra World of Warcraft’ı indirmeye ve sonrasında oynamaya başlayabilirsiniz.

Ubuntu Linux'da World of Warcraft oyunundan bir ekran görüntüsü