Port yönlendirme ile sitenizi tüm dünyaya nasıl açarsınız?

Merhabalar, bir önceki yazıdan geldiyseniz konuyu muhtemelen biliyorsunuz fakat yeni gelenler için bir hatırlatma: XAMPP ile web serverınızı kurup, ilk sitenizi yerel ağınızda nasıl hostlayabileceğinizi anlattım. Bu yazıda ise bu siteyi tüm dünyaya nasıl açacağınızı anlatacağım.

Başlamadan önce belirtilmesi gereken önemli birşey var, eğer sitenizi ciddi bir şekilde hostlamayı planlıyorsanız, internet servis sağlayıcınıza aylık ekstra ücret ödeyerek ip adresinizi statik hale getirmeniz gerekir. Aksi takdirde ip adresiniz güncelendiğinde, domaininizin DNS kayıtları güncellenmeyeceği için, sitenize erişim olmayacak. Henüz deneysel çalışıyorsanız, bir alan adı almadıysanız, en son ip adresinizi kullanarak sitenize erişebilirsiniz.

IPv4 adresinizi öğrenin

XAMPP veya başka bir yöntemle hostlayacağınız bir siteye normal şartlar altında bağlı olduğunuz ağ üzerinde, IPv4 adresinizi girerek erişebilirsiniz. IPv4 adresinizi komut satırına:

ipconfig -all

yazarak; eğer kablosuz ağ üzerinden bağlıysanız Wireless LAN adapter Wifi başlığı altından, eğer ethernet üzerinden bağlanıyorsanız Ethernet adapter başlığı altından IPv4 adresinizi kullanmanız gerekecektir.

IPv4 adresinizi de öğrendiğiniz üzere, şimdi modem arayüzüne girebiliriz. Modem arayüzünüze, tarayıcınıza 192.168.1.1 veya 192.168.1.0 yazarak girebilirsiniz.

Modem arayüzünüze girin

Normalde her marka modemin arayüzü farklı olacağı için bazı genellemeler yaparak anlatmak zorundayım. En azından vereceğim anahtar kelimeler, kendi modeminize uygun çözümü bulmanızı kolaylaştıracaktır. Devam edecek olursak, 192.168.1.1 adresinden modem arayüzüne girin.

Modeminizin şifresini daha önce değiştirmediyseniz, muhtemelen standart bir kullanıcı adı ve şifre kombinasyonu vardır, bunu da modeminizin modelini Google’da arayarak kolaylıkla bulabilirsiniz.

Kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra arayacağınız menü NAT veya Port Yönlendirme, eğer ingilizce arayüz kullanıyorsanız Port Forwarding olmalı.

Port yönlendirme kaydı ekleyin

Şu anki durumda, eğer ZyXEL modem kullanıyorsanız, NAT’a tıklayın.

NAT menüsüne girince, gerekli ayarları yaptıktan sonra aşağıdaki gibi bir görüntü ile karşılaşacaksınız. Şimdi gelin sizin için de bir port yönlendirme oluşturalım.

Listenin hemen üstündeki Add butonuna basın. aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Herhangi bir isim verdikten sonra,

  • WAN arayüzü (bu ZyXEL modem ve belki diğer ZyXEL modelleri için geçerli): MyISP_PTM_35
  • Başlangıç portu: 80
  • Bitiş portu: 80
  • Sunucu IP adresi: IPv4 adresimiz (yukarıda bahsedilen)

Olacak şekilde doldurduktan sonra, sol yukarıdaki Active kutucuğunu tikleyerek onaylarsanız, internet sitenizi tüm dünyaya açmış olacaksınız.

Şimdi en hızlı yöntem ile, Google’a What is my ip yazarak ip adresinizi öğrenebilirsiniz. Bu adresi, tarayıcınızın adres çubuğuna girerek kendi sitenize erişebilirsiniz.

Kendim yazıp hostladığım basit bir örnek site.

Umarım bu yazı faydalı olmuştur. Daha sonra tekrar görüşmek üzere.