Nintendo doğruladı: 160,000 Switch hesabı hacklendi!

Siber saldırganlar on binlerce Nintendo Switch kullanıcısının hesabını ele geçirmeyi başardı ve yasadışı bir şekilde onlarca dolarlık ürün satın aldı.

Nintendo tarafından kabul edilen beyanda, 160000’e yakın iki faktörlü kimlik doğrulama (Two-Factor Authentication) AKTİF OLMAYAN Nintendo Switch hesabının verilerine hackerlar tarafından erişildiği belirtiliyor.

Nintendo’nun açıklamalarına göre, hackerlar Nisan ayının başından bu yana hesaplara illegal olarak giriş yapmaya başlamıştı. Nintendo’nun açıklamalarında saldırganların erişebildiği bilgilerin oyuncuların kullanıcı adı, doğum tarihi, cinsiyeti, ülke ve şehirleri ve e-mail adresleri ile sınırlı olduğu geçti. Bu süreçte kimsenin kredi kartı vb. ödeme bilgilerine erişilmediği belirtildi. Buna rağmen hackerlar bağlı ödeme metodları sayesinde birçok hesapta illegal satın alım yaptı. Birçok hesaplardan £100’a (100 sterlin) kadar dijital ürün satın alındı.

Nintendo Switch ve Rocket League (Görsel: Ahmad Mohammad @ unsplash.com)

Şunu tekrar belirtmekte fayda var; bu suçlular, oyuncuların ödeme detaylarını, yani kredi kartı veya PayPal bilgilerini tamamıyla görüntüleyemedi. Nintendo, kullanıcılarını hesaba ait e-mail, banka hesabı veya PayPal hesaplarında aynı kullanıcı adı / şifre kombinasyonunu kullanmamaları konusunda uyardı.

Nintendo UK, paylaştığı tweette ve kullanıcılarına gönderdiği e-mailde, kullanıcılarına şifrelerini sıfırlamalarını önerdi.

Eğer hesabınızda erişilmiş ve illegal bir şekilde satın alma gerçekleştirildiyse, Nintendo ile iletişime geçiyorsunuz ve manuel ve bireysel bir incelemenin ardından uygun bulunursa ürün iadesi yapılıyor.

Verilerini koruyamadığı için özür dileyen Nintendo, bir daha böyle birşeyin yaşanmaması ve veri güvenliklerini artırmak için çok daha fazla çalışacaklarını belirtti.

160000 Nintendo Switch kullanıcısı hacklendi (Görsel: Jippe Joosten @ unsplash.com)

Bu tür saldırılardan korunmanın en basit yollarından bir tanesi olan iki faktörlü kimlik doğrulamanın açık olduğundan emin olun. Bu şekilde her girişte telefonunuza gelen kod istenecek ve sizden habersiz yapılmaya çalışılan girişlerden haberdar olabilirsiniz.

Henüz tanımayanlar için Nintendo Switch‘in Wikipedia sayfası: