Nimi Places nasıl kurulur? Ne işe yarar?

Masaüstü düzenleyici bir yazılıma ihtiyacınız varsa ve bu yazılım için para ödemek istemiyor iseniz Nimi Places tam size göre. Diğer bazı ücretli programlar kadar meşhur olmasa da, bir kez kurulumu yaptıktan sonra Nimi Places’i çok seveceksiniz.

Nimi Places kurulumu

Öncelikle programı indirelim. Bu linkten Nimi Places yazılımını indiriyoruz. Extract Nimi Places (portable).exe dosyasını yönetici olarak çalıştırın. Yönetici olarak çalıştırmamızın sebebi, programın C:\Program Files‘a kurulacak olmasıdır.

Programın kullanımı

Program yüklendikten sonra bildirim çubuğundan Nimi Places’i bulup tıklayın.

  • + Butonuna basın.
  • Place’i seçin
  • İçindeki dosyaları masaüstünde görüntülemek istediğiniz klasörü belirtin

Burada benim şahsen hoşlanmadığım birşey var ki o da doğrudan masaüstü simgelerini konteynere sürüklediğinizde çoğaltmış oluyorsunuz. Yani doğrudan masaüstü simgelerini değil, masaüstü simgelerinin bulunduğu bir klasörü buraya eklemeniz gerekiyor.

Yani masaüstündeki program kısayollarının bulunduğu bir klasör oluşturup, bunları içerisine kopyalamanız gerekiyor. Desktop yani Masüstü klasörünü seçmek bu noktada işe yaramıyor çünkü tüm kısayollar hem masaüstünde hem de programın konteynerinde gözükmüş oluyor.

Tek seferlik olsa da bu ufak zahmete girdiğinize değiyor.

Fences mi Nimi Places mi?

Yazıda birkaç kez bahsedilen Stardock Fences ile de birkaç bilgi verelim. Stardock Fences’ın en sevilen masaüstü düzenleme yazılımı olduğu söylenebilir.

Ücretli bir yazılım olup, cüzi bir miktarda ödeme ile sahip olabilirsiniz. Eğer ücretsiz bir yazılım arıyorsanız Nimi Places’i düşünmeden indirebilirsiniz. Fakat 10$ gibi bir ödeme sizin için sorun olmayacaksa, Fences açıkçası daha tercih edilebilir bir program. Programı bu linkten indirebilirsiniz.

Fences ile özellikle program kısayolları için klasör oluşturmanız gerekmiyor, doğrudan sürükle bırak ile masaüstü simgelerinizi konteynerlara yerleştirebilirsiniz.

Ama..

Yok ben para ödemek istemiyorum diyor iseniz tabii ki kırık yazılımdansa açık kaynaklı olan Nimi Places’i önereceğiz. Yukarıdaki görüntülerle aşağıdaki Fences’e ait olanı kıyaslarsanız görsellik olarak neredeyse bir fark olmadığını göreceksiniz.

Image result for stardock fences